Zapalenie spojówek

 

Zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych chorób okulistycznych. Jest to stan zapalny błony śluzowej oka. Zapalenie spojówek zwykle nie jest groźnie, niemniej jednak wymaga właściwego leczenia. Jego przyczyny możemy podzielić na infekcyjne (zapalenie bakteryjne, wirusowe, grzybicze) i nieinfekcyjne (zapalenie alergiczne).

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Charakterystycznym objawem zapalenia spojówek jest „czerwone oko”. U chorego pojawia się nadwrażliwość na światło, oko piecze, swędzi, łzawi. Często towarzyszy temu uczucie „ciała obcego” w oku.

Jak leczymy zapalenie spojówek?

Na podstawie wywiadu i badania w lampie szczelinowej okulista zleca odpowiednie leczenie w postaci kropli lub maści. W niektórych przypadkach, aby postawić rozpoznanie, konieczne jest także pobranie wymazu z worka spojówkowego.

Ważne, aby stosować się ściśle do zaleceń lekarza – nie przerywać leczenia, nawet jeśli dolegliwości szybko ustąpią. Zbyt wczesne zaprzestanie stosowania leków, może grozić nawrotem choroby.

Noszenie okularów przeciwsłonecznych ochrania przed drażniącym i mogącym zaostrzać objawy światłem słonecznym. Bezwzględnie nie wolno nosić soczewek kontaktowych – może to prowadzić do groźnych dla widzenia powikłań. Zaleca się także ograniczenie stosowania kosmetyków do makijażu oczu.