Zakażenie nużeńcem

 

Nużeniec (Demodex) jest pasożytem występującym powszechnie w środowisku. Do zarażenia się nużycą dochodzi przez wspólne używanie pościeli, odzieży i kosmetyków (pudrów, tuszy, testerów). Nużeniec u człowieka bytuje w gruczołach Meiboma, mieszkach włosowych, gruczołach łojowych. Jest niewidoczny gołym okiem, ma długość około 0,3-0,4 milimetra.

Nużeniec zasiedlający mieszki włosowe rzęs powoduje przewlekłe zapalenie brzegów powiek, czasem z towarzyszącym zapaleniem spojówek. Pacjenci skarżą się na pieczenie, łzawienie, świąd. W badaniu brzegi powiek są opuchnięte, zaczerwieniona, a rzęsy odbarwione, łamliwe, z tendencją do wypadania.

Nużeniec bytujący w gruczołach Meiboma wywołuje tylne zapalnie brzegów powiek i dodatkowo zespół suchego oka, co spowodowane jest zaburzeniem wydzielania gruczołów.

Diagnostyka nużycy opiera się na badaniu mikroskopowym rzęs pobranych od pacjenta. Badanie jest szybkie, a wynik uzyskujemy praktycznie od razu. W dniu badania pacjent nie powinien stosować żadnych kosmetyków na powieki i rzęsy.