Niedrożność dróg łzowych

 

Najczęstszą przyczyną niedrożności dróg łzowych u dzieci jest wrodzona niedrożność przewodu nosowo-łzowego, która występuje u około 6% noworodków.

W życiu płodowym przewód nosowo-łzowy jest zamknięty, a udrażnia się już po urodzeniu. U niektórych dzieci nie dochodzi do tego i ujście przewodu do nosa jest zamknięte. Objawy pojawiają się zwykle w pierwszych tygodniach życia dziecka pod postacią łzawienia i ropnej wydzieliny w oczku.

Jak leczymy wrodzoną niedrożność przewodu-nosowo łzowego?

W większości wypadków zalecane jest leczenie zachowawcze. W pierwszych miesiącach życia dziecka do udrożnienia dróg łzowych może dojść samoistnie, bez potrzeby wykonywania zabiegu sondowania. Postępowanie polega na regularnym, codziennym masażu palcem. Dzięki takiemu zabiegowi usuwamy z dróg łzowych dziecka zalegającą wydzielinę. Jednocześnie w trakcie masażu wzrasta ciśnienie hydrostatyczne w obrębie dróg łzowych i tą drogą dochodzi do pęknięcia błonki zamykającej ujście przewodu.

Optymalny czas na sondowanie dróg łzowych nie jest jednoznacznie określony. Decyzja co do czasu zabiegu zależy od kilku czynników, m. in. ogólnego zdrowia dziecka, nawrotowych zapaleń dróg łzowych. Zabieg u niemowląt można wykonywać w znieczuleniu miejscowym po uprzednim unieruchomieniu dziecka lub w znieczuleniu ogólnym.

U dzieci, u których po zabiegu sondowania nie doszło do udrożnienia dróg łzowych wykonuje się czasową intubację rurkami silikonowymi, które pozostawia się na okres około 6 miesięcy.