Zespół suchego oka

 

Zespół suchego oka (ZSO) to schorzenie wieloczynnikowe, w którym dochodzi do niestabilności tzw. filmu łzowego, czyli warstwy łez na powierzchni oka. ZSO może być wywołany niedostatecznym wydzielaniem łez, nadmiernym parowaniem łez i nieprawidłowym składem łez.

Jego typowym objawem jest wrażenie „obecności piasku pod powiekami”, uczucie pieczenia oczu, zaczerwienie oczu, łzawienie, zamazywanie obrazu, nadwrażliwość na światło, narastający dyskomfort w godzinach popołudniowych i wieczorem. U niektórych osób pojawia się wydzielina tuż po przebudzeniu.

Do czynników sprzyjających ZSO należy wiek, dysfunkcja gruczołów powiekowych Meiboma, zaburzenia hormonalne (menopauza), schorzenia autoimmunologiczne (zespół Sjoegrena, RZS, toczeń), niektóre leki (beta-blokery, przeciwhistaminowe, moczopędne) oraz czynniki środowiskowe takie jak suche powietrze, praca przed monitorem komputerowym czy też noszenie soczewek kontaktowych.

Jakie jest postępowanie w zespole suchego oka?

Aby usunąć objawy „suchego oka” należy zapewnić jego odpowiednie nawilżenie. Krople oczne tzw. „sztuczne łzy” to cała grupa preparatów, których zadaniem jest uzupełnienie naturalnego niedoboru łez i pozostawanie na powierzchni gałki ocznej. W środkach masowego przekazu jesteśmy dosłownie bombardowani reklamami różnych preparatów bez recepty. Ale który wybrać? Czy te krople są skuteczne? U pacjentów z nasilonymi dolegliwościami „sztuczne łzy” powinny być dobierane indywidualnie przez okulistę. Preparaty różnią się składem, który może być istotny w leczeniu dolegliwości „suchego oka” o różnej przyczynie. Warto również kupować preparaty bez konserwantów, ponieważ stosujemy je przewlekle jako substytuty łez. U pacjentów z towarzyszącą dysfunkcją gruczołów Meiboma należy dbać o odpowiednią higienę brzegów powiek.

Edukacja i uświadamianie pacjentów w wielu przypadkach decyduje o powodzeniu leczenia. Wpuszczanie kropli tylko doraźnie, gdy pojawiają się i nasilają dolegliwości nie prowadzi do opanowania choroby, a objawy nawracają.