JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA OKULISTYCZNEGO?

Pełne badanie okulistyczne składa się z kilku części.

WYWIAD

Niezwykle istotne jest dokładne zebranie wywiadu. Oto kilka wskazówek, aby sprawnie go przeprowadzić.

Ważne jest jakie pacjent ma dolegliwości i od kiedy, czy występują one po raz pierwszy, czy mają charakter nawracający, czy dotyczą jednego czy obu oczu.

Jeśli pacjent stosuje jakieś krople do oczu lub leki na stałe, powinien poinformować o tym okulistę. Najlepiej przed wizytą przygotować sobie spisane na kartce nazwy leków i ich dawkowanie.

Również jeśli pacjent wie, iż ma alergię / uczulenie (m.in. na leki), powinien o tym powiedzieć w trakcie badania.

Pytania okulisty mogą także odnosić się do zdrowia ogólnego – dotyczyć chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu i in.

Okulista może zapytać o choroby występujące w rodzinie, czyli u któregoś z krewnych – dotyczy to zwłaszcza takich chorób jak jaskra, zaćma, AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem), zez, wada wzroku. Choroby oczu często występują rodzinnie.

Należy zawsze przynosić dokumentację medyczną dotyczącą wcześniejszego leczenia (np. wypisy ze szpitala, wyniki badań diagnostycznych).

OKULARY

Jeśli pacjent nosi okulary, to warto mieć przy sobie ostatnią receptę okularową. Często ułatwia to dobranie nowych szkieł korekcyjnych i pozwala odpowiedzieć na pytanie na ile zmieniła się wada refrakcji w porównaniu z poprzednim badaniem okulistycznym.

CZAS TRWANIA WIZYTY

Warto zarezerwować sobie minimum 20-30 minut na badanie okulistyczne. Często w trakcie badania okulistycznego pacjent wchodzi dwukrotnie do gabinetu, co może wiązać się z wydłużeniem czasu wizyty. W niektórych sytuacjach, np. gdy źrenice wolno rozszerzają się pod wpływem kropli lub potrzebne jest kilkukrotne ich podanie, łączny czas przebywania w gabinecie może wydłużyć się do 1 godziny.

BADANIE OKULISTYCZNE „PO KROPLACH”

Aby dokładnie ocenić dalsze części oka tj. soczewkę, ciało szkliste i dno oka, okulista musi podać do oka krople rozszerzające źrenicę, tzw. mydriatyki. Krople te działają przez kilka godzin. Mając „szerokie źrenice” widzi się źle, nieostro, jest się bardziej wrażliwym na światło. Po badaniu nie powinno się prowadzić samochodu – najlepiej przyjechać jako pasażer lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Także trudniejsze jest czytanie i praca wymagająca dobrego widzenia z bliska.

Powrót źrenicy do normalnej średnicy może być różny u poszczególnych pacjentów. Czas ten zależy od rodzaju i ilości kropli podanych podczas badania. Może trwać do 3-4 godzin. Należy pamiętać o tym fakcie planując wizytę okulistyczną. W dni słoneczne warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, by je założyć po wyjściu z gabinetu na zewnątrz.

BADANIE OKULISTYCZNE A MAKIJAŻ OCZU

W dniu wizyty u okulisty nie powinno się wykonywać mocnego makijażu oczu. Makijaż utrudnia ocenę stanu skóry powiek, brzegów powiek i rzęs. Makijaż oczu przeszkadza również w badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą aplanacyjną, w badaniu kąta przesączania gonioskopem, a także w badaniu obwodu dna oka trójlustrem Goldmanna.